Skip to main content

Staff

Senior Leaders
Name Role Area of Responsibility
Lucy Carroll Headteacher Strategic Leadership, Assessment/Data Manager, SEMH and Deputy DSL
Sharon Peckham Deputy HT Teaching, Learning, RE, SEMH & Curriculum Lead and Pupil Premium Champion
Jane Garthwaite Assistant HT English and Cognition and Learning Lead
Gemma Clair (0.6) SENCo Strategic Lead of SEND provision
Bex Shore ECAR Strategic Lead of Reading Recovery
Early Years
Class Class Teacher Subject LSA MSA
Angelfish Eilidh White EYFS & P4C Lead Katie Kendall Vicky Willets
Clownfish Lucy Martin EAL & Music Lead Jane Evans Laurel Smith
Rainbowfish Rachael Butler/Jane Garthwaite Art & Arts Mark Lead Jodie Aird Rachael Gardiner
Year One
Class Class Teacher Subject LSA MSA
Octopus Emma Hamer Year & Reading Lead Claire McKerrow
Jellyfish Katie Sindall C & I Support Karen Rossiter
Seahorse Becky Trevaskis History Lead Donna Crayden Katie Overy
Year Two
Class Class Teacher Subject LSA MSA
 
Whales Clair Palmer and Rebecca McKay Year & Writing Lead/Computing Lead Gemma Jones   Gemma Jones
Dolphins Heather Mitchell Physical Needs & PE Lead for EYs & KS1 Laura Haslam Shahera Khanom
Seals Sophie Kelleher N/A Krystal Carrington Louise Barnes
Year Three
Class Class Teacher Subject LSA
 
Puffin Jo McVicar Year & Thinking Lead Deb Bryson  
Penguin Chantal Steadman-Tippett C & I Lead Jodie Shiers  
Pelican Hannah Powell Parental Engagement & whole school days Lead Rachel Green  
Year Four
Class Class Teacher Subject LSA
Narwhal Chelsey Porter and Natalie Read Year & Writing Lead /D&T Lead Leigh Bennett
Beluga Tony Wiggins N/A Karen Threadingham
Orca Laura Gates Computing Lead Sophie/Michelle
Year Five
Class Class Teacher Subject LSA  
Warrior Emma Hitchings Year & Maths Lead Charlotte Osgood
Victory Connor Hayden N/A Bev Jennings
Mary Rose Zarah Mirza PSHE/BV/SMSC Lead Emma Boreham
Year Six
Class Class Teacher Subject  
 
Atlantic Vicky Hungerford Year & Science Lead Gaelle Menestre
Pacific Chloe Wooden Geography Lead Laura Bastable  
Arctic Alice Lawrence Physical needs & PE Lead for KS2 Sara Arifi
Learning and Pastoral Support
Name Role
Kerry McGill & Lucie Passmore Speech and Language Learning Support Assistant
Gemma Jacobs Designated Safeguarding Lead
Natalie Palmer Attendance & Welfare Officer
Shahera Khanom & Gemma Jones Breakfast Club
MSAs
Name Role
Tracey Farr Lead MSA
Sonya Pearson Deputy MSA and 1st Aid
Patsy Morgan Infant Hall
Katie De la Haye Friday cover and relief
Sonya Pearson & Ashma Mannan 1st Aid Infants and KS2
Name Role
Kim Broadbent Office Manager – HR and Finance Responsibility
Justine Woolgar SIMS Manager – Pupil Related Data and other pupil system responsibility.
Kerry Abdul Admin Officer – Photocopying and Publishing responsibility. Qualified First Aider
Laura Bower SEN Admin Support – SEN and Junior Admin Support
Site Team
Name Role
Kevin Mackenzie Site Manager
Tracey Farr Cleaner
Claire McKerrow Cleaner
Vicky Price Cleaner
Sharon Ratcliffe Cleaner
Andy Webb Cleaner
Kim Willis Cleaner
Lorraine Johnson Cleaner